کالاترین

طبقه بندی موضوعی

چند سالی‌ست که نام تایلند در میان کشورهای گردشگر پذیر آسیا می درخشد؛ کشوری با منابع طبیعی فوق العاده که اگر بارها به هر شهرش سفر کنیم باز هم کم است. تا به حال چندین بار به تایلند سفر و جاذبه های بسیاری از این کشور را به شما معرفی کرده است؛ باری دیگر کوله بار سفر بستیم و راهی سرزمین هزار معبد شده ایم تا از جاذبه ای متفاوت دیدن کنیم. شاید تصور می کنید که با سفر به تور تایلند مسافرتی رمانتیک و پر از طبیعت گردی را پیش رو خواهید داشت؛ اما حقیقت این است که در این کشور می توانید انواع و اقسام تفریح های هیجانی، مذهبی، فرهنگی و... را تجربه کنید.

در میان صدها تفریح و جاذبه ای که در تایلند وجود دارد، ما مقصدی را برگزیدیم که در کنار لذت بردن از طبیعت، می توان حیوان های وحشی چون کروکودیل و شیر را هم از نزدیک دید و حتا به آن ها غذا داد! اتفاقی که کمتر کسی شانس تجربه آن را دارد؛ اما در تایلند هیچ چیز بعید به نظر نمی رسد. اگر شما هم اهل تفریح و هیجان هستید با ما همراه شوید تا به مزرعه تمساح ها و پارک میلیون یرز استون در استان چونبوری تایلند برویم؛ جایی که ترس از کروکودیل بی معنا شده است.

چرا بازدید از مزرعه کروکودیل و پارک میلیون یرز استون تایلند؟

 • در این مکان می توانید به هزاران کروکودیل غذا بدهید.
 • درختانی چند صد ساله و فسیل هایی با قدمت چند میلیون سال در این پارک به چشم می خورند.
 • با بازدید از این مکان هم از طبیعت لذت خواهید برد و هم از دیدن حیوان های وحشی.
 • اینجا بزرگ ترین تجمع کروکودیل ها در سراسر تایلند را خواهید دید.

معرفی مزرعه کروکودیل و پارک میلیون یرز استون

اینجا تایلند است، کشوری که با لقب سرزمین هزاران معبد آن را می شناسند؛ اما در سفر امروزمان به هیچ کدام از معابد این سرزمین نخواهیم رفت؛ مقصدمان جایی‌ست که طبیعت گردی مهیجی را برای شما رقم می زند. راهی شرق تایلند و استان چونبوری (ChonBuri) هستیم تا از جاذبه ای دیدن کنیم که آن را با مزرعه کروکودیل و پارک میلیون یرز استون (The Million Years Stone Park & Pattaya Crocodile Farm) می شناسند. اغلب افرادی که به تایلند می روند، شهر پاتایا را برای گشت و گذار انتخاب می کنند؛ اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید، اصلا جای نگرانی نیست زیرا مزرعه کروکودیل و پارک میلیون یرز استون تنها 15 دقیقه با پاتایا فاصله دارد و افراد زیادی آن را با نام مزرعه کروکودیل پاتایا می شناسند. این پارک در زمینی به مساحت 70 هکتار ساخته شده و حاصل 20 سال تلاش شبانه روزی مسوولان است. اینجا فقط یک باغ وحش بزرگ نیست که حیوانات درنده و وحشی داشته باشد بلکه فعالیت های متعدد و کم نظیری را به علاقه مندان ارایه می کند و یکی از بهترین مناطق تایلند برای دوست داران محیط زیست و طبیعت است. در این مکان می توانید با انواع و اقسام گیاهان، جانوران، سنگ ها و به طور کلی محیط زیست تعامل کرده و ساعاتی شاد را سپری کنید.

موسس این پارک زیبا تاجری علاقه مند به طبیعت به نام خووان سوآن فَنوم واتاناکول (Khun Suan Phanom wattanakul) است. او 20 تا 30 سال از بهترین دوران جوانی خود را صرف گردآوری اشیا و موجودات این پارک کرد و نهایتا موفق هم شد؛ برای مثال توانست درختی را در این پارک قرار دهد که سنش بیش از 200 سال است یا فسیل گیاهانی را گردآوری کند که مربوط به میلیون ها سال پیش بوده اند، تنها امید خووان سوآن این بود که روزی پارکش جاذبه گردشگری مهمی در تایلند شود که به آرزوی خود هم رسید؛ ساخت این پارک از سال 1989 تا اولین روز ماه فوریه سال 1992 میلادی طول کشید و از آن روز تا به حال، افراد بسیاری از آن بازدید کرده اند.

اگر شما هم کنجکاو هستید تا بدانید در این پارک مهیج و زیبا چه می گذرد با ما همراه بمانید.

قسمت های مختلف مزرعه کروکودیل و پارک میلیون یرز استون پاتایا

این مجموعه تفریحی عظیم را می توان به سه قسمت کلی تقسیم کرد که در این بخش یک به یک با همه آن ها آشنا می شویم و در انتها مروری داریم بر فعالیت ها و تفریحات هیجان انگیز در مزرعه کروکودیل ها و دیگر بخش های این مکان فوق العاده.

1- باغ و پارک سنگ ها | Garden & Stone Park

این مرکز دارای باغ هایی وسیع با درختان و گیاهانی از گونه های مختلف و گاهی عجیب است که بیشتر آن ها بومی تایلند هستند. نکته جالب درباره گیاهان و درختان این پارک، عمر زیاد آن هاست و اغلب آن ها حدودا 200 سال عمر دارند؛ به عبارت دیگر می توان گفت این پارک، کهنسال ترین درختان آسیایی را به نمایش می گذارد که همگی با دقت و وسواس زیادی انتخاب شده اند. مهم ترین و مشهورترین درخت این مجموعه بونسایی کهنسال است که توجه بازدیدکنندگان را به سوی خود جلب می کند.

زیبایی و جذابیت باغ های پارک میلیون یرز استون تنها به درختان عجیب و گیاهان شاخص آن خلاصه نمی شود؛ بلکه فسیل ها و سنگ هایی در آن به چشم می خورند که می توانند ساعت ها بازدیدکنندگان را محو تماشای خود کنند. اینجا فسیل هایی را خواهید دید که قدمت شان به 100 میلیون سال پیش می رسد و مجسمه های سنگی که وزن شان چندین تُن است. در باغ و پارک سنگ ها قدم بزنید و از عجایب و دیدنی های آن لذت ببرید.

2- باغ وحش عجیب | Exotic Zoo

در میان گیاهان و درختان شاخص و عجیب پارک میلیون یرز استون تایلند، جای خالی جانواران شاخص کاملا احساس می شد. به همین خاطر بخش بسیار بزرگی از این پارک به حیوان های منحصر به فرد اختصاص داده شد که بتوانند خیلی راحت در محدوده خود به زندگی عادی‌شان ادامه دهند. در اینجا با هم مروری داریم بر شاخص ترین جانوران این باغ وحش.

-یک جفت ببر سفید

-هزاران کروکودیل

-گربه ماهی های غول پیکر

-قزل آلا و مارماهی

-خرس

-اسب

-یک جفت ببر سفید

-هزاران کروکودیل

-گربه ماهی های غول پیکر

-قزل آلا و مارماهی

-خرس

-اسب

-گاو

-تمساح

-فیل

-گوزن

-گوسفند

-شترمرغ

-ماهی در حال انقراض تیفا (Thepha)

همه حیواناتی که در این مکان دیده می شوند ویژگی خاص و منحصر به فردی دارند؛ برای مثال قزل آلا و مارماهی ها گونه هایی هستند که تنها در آمازون یافت می شوند یا گربه ماهی هایی در اینجا وجود دارند که وزن شان به 500 کیلوگرم می رسد؛ البته به صورت میانگین در این مزرعه، این نوع ماهی ها 100 کیلوگرم وزن دارند؛ اما سنگین وزن ترین آن ها 500 کیلو است. جالب این که خرس های اینجا از باهوش ترین گونه های خرس در دنیا هستند. پیشنهاد می کنیم به هیچ وجه بازدید از باغ وحش و این مجموعه جذاب را از دست ندهید.

3- کینگدوم کروکودیل ها | Crocodile Kingdom

همیشه کروکودیل ها از وحشتناک ترین جانداران زمین بوده اند، قدرت فوق العاده آرواره های آن ها از مهم ترین دلایلی‌ست که هر کسی را می ترساند؛ اما از آنجایی که همه چیز در مزرعه کروکودیل ها و پارک میلیون یرز استون عجیب و خاص است، نباید از وجود هزاران کروکودیل در اینجا متعجب شد.

قسمتی از این پارک، مزرعه ای مختص به کروکودیل هاست که این بخش، بزرگترین استخر آبی مصنوعی در تایلند نیز هست و بیشترین تعداد کروکودیل در کل این کشور را در خود جای داده است. اگر همیشه دوست داشتید که این جانوران ترسناک را از نزدیک ببینید، مزرعه کروکودیل های تایلند بهترین مکان برای شما خواهد بود. کروکودیل ها در اینجا پرورش داده می شوند تا سالانه بر شمارشان افزوده شود.

جالب ترین نکته درباره کروکودیل های مزرعه تمساح ها این است که بازدیدکنندگان با سوار شدن بر قایق های مخصوص می توانند به میان دریاچه محل زندگی آن ها بروند و به کروکودیل ها غذا داده و از نزدیک ترین زاویه ممکن به تماشای ترسناک ترین موجودات جهان بپردازند. هم اکنون 4300 کروکودیل در دو استخر آبی این مجموعه نگهداری می شوند که به راحتی می توانید از آن ها دیدن نمایید.

تفریح در مزرعه کروکودیل و پارک میلیون یرز استون

مناطق زیادی در دنیا وجود دارند که در آن ها می توانید درختان کهنسال یا حیوانات وحشی را از نزدیک ببینید؛ اما تنها دلیلی که باعث شهرت پارک میلیون یرز استون تایلند شده، فعالیت و تفریحاتی‌ست که گردشگران و مراجعه کننده ها در آن انجام می دهند. در این بخش با هم فعالیت های مهیج این مرکز تفریحی را مرور می کنیم:

*برنامه های ویژه | نمایش های خارق العاده

در مزرعه کروکودیل ها همه روزه نمایش های ویژه ای برپا می شوند که چشمان هر بیننده ای را به خود خیره می کنند. در این برنامه های مفرح افراد ماهر به همراه کروکودیل های گوشت خوار و وحشی، نمایش های حیرت انگیزی را به اجرا در می آورند؛ برای مثال چوبی در دهان کروکودیل ها قرار داده و سپس سر خودشان را داخل دهان این جانداران وحشی می برند، به صورتی که هر آن امکان دارد توسط این خزندگان قدرتمند بلعیده شوند. اگر به دیدن چنین نمایش هایی علاقه مند هستید باید در ساعت های بخصوصی در مزرعه کروکودیل ها حضور پیدا کنید.

ساعات نمایش:

صبح: 9:00، 10:00، 11:00

ظهر و عصر: 13:00، 14:00، 15:00،16:00، 17:00

*سایر تفریحات

-لمس و نوازش همه حیوان ها

-عکاسی با جانوران

-بازی با همه موجودات پارک

-شیر دادن به ببرها یا غذا دادن به کروکودیل ها

-قدم زدن در محوطه پارک

-گردش در محوطه 70 هکتاری با استفاده از تراموا

تک تک این فعالیت ها از کارهایی هستند که در اغلب مناطق جهان به عنوان اموری ممنوعه به حساب می آیند و کسی تصورش را هم نمی کند که مکانی وجود داشته باشد که بازدیدکنندگانش بتوانند با خیالی آسوده به شیر و ببر و پلنگ، شیر بدهند.

پیشنهاد می کنیم حتا اگر از این حیوانات می ترسید و اصلا تمایلی به دیدن جانوران وحشی ندارید، باز هم بازدید از پارک میلیون یرز استون را از دست ندهید؛ زیرا تجربه ای‌ست که هیچ گاه فراموش نخواهید کرد. خوب فکر کنید، آیا جرات رو به رو شدن با کروکودیل های 3 متری را دارید یا خیر؟!

امکانات مزرعه کروکودیل پاتایا و پارک میلیون یرز استون

مطمئنا مجموعه وسیعی چون پارک میلیون یرز استون برای پذیرایی از میهمانانش امکانات خاصی را تدارک دیده تا بازدیدکنندگان تجربه ای لذتبخش تر داشته باشند، در اینجا به بررسی امکانات این مجموعه می پردازیم:

*امکانات کلی:

 • محوطه بازی کودکان
 • قایق
 • تاب
 • سرویس بهداشتی
 • مسیر سنگ فرش برای پیاده روی
 • آب آشامیدنی

مسیر و دسترسی

متاسفانه برای رسیدن به این مرکز جذاب باید یا از تاکسی استفاده کنید یا از اتومبیل شخصی، زیرا نزدیک ترین ایستگاه های اتوبوس، ترن و... کیلومترها با این پارک فاصله دارند. اگر علاقه مندید که حتما از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، باید با تاکسی خود را به بزرگراه سوخوویت (Sukhumvit) برسانید و در ایستگاه پاتایا فترپراسرت (phetprasert) پیاده شده و از آنجا دوباره تاکسی بگیرید. در اینجا امکان کرایه موتور سیکلت نیز وجود دارد. لازم به ذکر است که این ایستگاه اتوبوس 6.6 کیلومتر با مزرعه تمساح ها فاصله دارد و استفاده از آن کار زیاد عاقلانه ای به نظر نمی رسد.

آدرس: تایلند، استان چونبوری، منطقه بنگ لامونگ، محله نانگ پلا لای.

.Address: 22/, Soi 1, Nong Pla Lai, Bang Lamung District, Chon Buri 20150, Thailand

Phone: +66 (0) 3824 9347 to 9

هزینه و ساعات بازدید

برای بازدید از مزرعه کروکودیل ها و پارک میلیون یرز استون باید بلیت تهیه نمایید که هزینه های آن به شرح زیر است:

برای بزرگسالان خارجی:

400 بات تایلند (معادل 62,400 تومان)

برای کودکان خارجی:

کودکان زیر 90 سانتی متر قد: رایگان

کودکانی که قدشان بین 90 الی 120 سانتی متر باشد: 200 بات تایلند (معادل 31,200 تومان)

ساعات بازدید:

8:00- 18:30

مزرعه کروکودیل تایلند را در ویدیو تماشا کنید

بهترین فصل سفر به پاتایا

شهر پاتایا و به طور کلی کشور تایلند اقلیمی گرمسیری دارد، بنابراین آب و هوای آن میان گرم، خنک و بارانی متغیر است. باید بدانید در این شهر خبری از تابستان های داغ و زمستان های برفی و سرد نیست و تنها سه نوع وضعیت آب و هوایی در آن دیده می شود.

نوامبر تا فوریه (آبان تا بهمن): خنک ترین روزهای پاتایا را در این بازه خواهید دید و حجم بالای گردشگران در شهر به چشم می خورند، بنابراین هزینه ها در بالاترین حد ممکن خود هستند. دمای هوا میان 23 تا 30 درجه سانتیگراد متغیر است و می توان آن را خنک ترین و خشک ترین روزهای پاتایا نامگذاری کرد. آبان تا بهمن بهترین زمان برای لذت بردن از سواحل بهشتی پاتایا و کیف کردن با تفریح های آبی این شهر است.

مارس تا می (اسفند تا آخر اردیبهشت): گرم ترین روزهای پاتایا را در این بازه زمانی می توان تجربه کرد. دمای هوا اغلب 32 درجه سانتیگراد به بالا بوده و رطوبت هوا نیز بسیار زیاد است. البته فروردین و یا ماه آوریل نیز می تواند زمان خوبی برای سفر به تایلند و پاتایا باشد، چرا که در این هنگام می توانید شاهد فستیوال سونکران، جشن سال نوی تایلندی ها باشید. البته باید بدانید با وجود گرما و رطوبت، در این زمان هنوز هم گردشگران زیادی را در پاتایا خواهید دید.

ژوئن تا اکتبر (خرداد تا مهر): فصل بارش های موسمی و سهمگین تایلند و شهر پاتایا پیش روی شماست. گرچه دمای هوا چندان بالا نیست و اغلب در حدود 28 تا 30 درجه ساتیگراد است؛ اما بارش های سیل آسای این زمان دلیل چندان خوبی برای سفر باقی نمی گذارند. اگر با باران مشکلی ندارید، در عوض می توانید از رطوبت پایین هوا و قیمت های بسیار پایین همه چیز لذت ببرید. می توان گفت این زمان ارزان ترین وقت سفر به تایلند محسوب می شود. البته خلوتی شهر نیز می تواند انگیزه مضاعفی برای سفر به پاتایا در این هنگام به شمار آید. در طی ماه های جولای و آگوست (مرداد و شهریور) بارش باران قدری کم تر است و بسیاری ترجیح می دهند در این زمان به پاتایا سفر کنند تا از هزینه های پایین نهایت استفاده را ببرند. به هر نحو اگر این موقع از سال را برای سفر انتخاب می کنید، داشتن کفش مناسب و چکمه را از یاد نبرید.

بنابراین بهترین زمان سفر به پاتایا در طی ماه های آذر تا ابتدای فروردین است. در این زمان رطوبت هوا چندان نیست و نسیم خنک شما را سر ذوق می آورد. دمای هوا در حدود 24 تا 32 درجه سانتیگراد است و خبری از باران های موسمی و سیل آسا هم نیست.

حقایق جالب درباره مزرعه کروکودیل و پارک میلیون یرز استون

با همه صحبت هایی که تا به اینجا درباره این مرکز تفریحی بیان کردیم؛ اما باز هم حقایق و نکاتی وجود دارند که در اینجا به آن ها خواهیم پرداخت:

-به وسیله میله های بلند به کروکودیل ها گوشت داده می شود.

-هر قایقی که وارد آبِ محوطه کروکودیل ها می شود ممکن است با صدها کروکودیل گرسنه احاطه شود.

-قایق هایی که فلز آن ها زنگ زده باشد، شاید در اثر حمله کروکودیل ها در هم بشکند.

-در ابتدا وقتی عکس هایی از این مزرعه منتشر شد، سبب هجوم نیروهای پلیس به سوی این مرکز شد، زیرا به نظرشان تصاویر بسیار وحشتناک بودند. آن ها به مدت 90 روز این پارک را بستند تا از لحاظ ایمنی بررسی شود.

-مزرعه کرکودیل ها یکی از خطرناک ترین جاذبه های گردشگری در تایلند است.

-طرفداران محیط زیست با برخی از رفتارهای گردشگران به شدت مخالف هستند؛ مثلا می گویند که آن ها بی رحمانه تکه های گوشت را از دهان کروکودیل های گرسنه دور می کنند و به آن ها می خندند که این کار اصلا درست نیست.

-این پارک مورد استقبال چینی ها قرار گرفته است؛ اما در میان تایلندی ها چندان محبوب نشد.

-گفته می شود پس از درخواست زیاد مراجعین چینی، قایق های شناور را در برکه کروکودیل ها قرار دادند.

-تایلند یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان تمساح است و از پوست آن ها در صنعت پوشاک به وفور استفاده می کنند و گردشگران خارجی هم لباس های دوخته شده از پوست تمساح را با رغبت زیادی می خرند، حدود 1و نیم میلیون تمساح در تایلند به صورت سالانه تولید می شود.

-در مدتی که این مرکز بسته بود، بازدیدکنندگان زیادی به مزرعه تمساح ها مراجعه کردند و پشت درهای بسته ماندند.

-اصلی ترین غذایی که به کروکودیل ها می دهند سرِ پرندگان است.

-محصولات چرم کروکودیل در تایلند بین 200 بات تایلند (معادل 31,200 تومان) تا 800 بات تایلند (معادل 124,800 تومان) به فروش می رسند.

-تایلندی ها گوشت کروکودیل را به قیمت 300 بات تایلند (معادل 46,800 تومان) به فروش می رسانند و از صفرا و خون این جاندار نیز در داروسازی استفاده می کنند.

-در سال های 2015 و 2016 میلادی قیمت محصولاتی که از تمساح در آن ها استفاده شده بود به شدت کاهش یافت زیرا میزان تولید آن بسیار زیاد شده بود.

 • ۹۶/۱۱/۰۴
 • بهروز بهروز