کالاترین

طبقه بندی موضوعی

یکی از بهترین ویژگی های کشور تایلند، وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی آن است که این کشور آسیایی را به مقصد پاییزی و زمستانه محبوبی برای ما و دیگر گردشگران بدل می کند. در این بین تور پاتایا، یکی از شهرهای ساحلی و پر طرفدار تایلند است که سالانه چندین میلیون مسافر را به خود می خواند. سفر به پاتایا با تفریحات آبی و هیجانی، گشت و گذار در طبیعت بکر و دوست داشتنی، خیابان گردی و بازار گردی و ... همراه است.

بدون شک یکی از جذاب ترین دیدنی های شهر محبوب پاتایا، بازار شناور آن است. وقتی بازار شناور پاتایا را برای گردش و گشت و گذار انتخاب می کنید، باید بدانید که این تنها یک بازار گردی ساده نیست. همه چیز در این جا رنگ و رو و شکل تازه ای دارد که به جز تایلند در هیچ جای دیگری در دنیا مشابه آن را نخواهید دید. برای این گردش هیجان انگیز لازم نیست پیاده روی کنید، بلکه تنها در قایق های بازار می نشینید و گردشی آبی را شروع خواهید کرد. چیزی نگذشته که خود را در میان صدها قایق دیگر خواهید یافت و محلی هایی را می بینید که محصولات و میوه ها و غذاهای تور تایلندی را در مغازه شناور خود می فروشند!

چرا بازار شناور پاتایا؟

 • یکی از محبوب ترین جاذبه های شهر پاتایا است.
 • بازاری هیجان انگیز است که برای گشت و گذار درون آن از قایق استفاده می کنید.
 • مغازه های این بازار نیز شناورند و درون قایق های محلی قرار دارند.
 • با گردش در بازار، طیف متنوعی از غذاهای تایلندی و بین المللی پیش روی شماست.
 • در این بازار می توانید محصولات و صنایع دستی اصیل تایلندی را تهیه کرده و با خود به خانه ببرید.
 • با بازدید از این بازار جالب، همزمان با تاریخ و فرهنگ تایلند هم آشنا می شوید.

آشنایی با بازار شناور پاتایا | Pattaya Floating Market

بازار شناور پاتایا نه تنها یکی از محبوب ترین جاذبه های پاتایا، بلکه یکی از بزرگ ترین و بهترین بازارهای شناور تایلند محسوب می شود که در نزدیکی ساحل جامتین و بخش جنوبی شهر قرار دارد. اگر با بازارهای شناور آشنایی ندارید، باید بگویم که همانند بازاری معمولی است، با این تفاوت که برای گشت و گذار در میان مغازه ها و کوچه و پس کوچه های بازار، به قایق احتیاج دارید! در واقع این بازارها بر روی دریاچه ها و در کانال های آبی تشکیل می شوند و تاریخچه آن ها به سال ها پیش باز می گردد.

بازار شناور پاتایا، در واقع از 4 بخش مختلف تشکیل شده که در مجموع وسعتی در حدود 100 هزار متر مربع داشته و بیش از 114 مغازه، فروشگاه و رستوران را در خود جای داده است. در این چهار بخش، محصولات و صنایع دستی چهار منطقه تایلند، یعنی بخش شمالی، شمال شرقی، مرکزی و جنوبی کشور به فروش گذاشته شده اند و محصولاتی چون مجسمه ها، منسوجات، ظروف نقره ای، کیف های چوبی و ... به فروش می رسند. بنابراین بازار پاتایا همان جایی است که با گردشی چند ساعته در آن می توانید در عین تفریح، به صورت همزمان با تاریخ و فرهنگ کشور کهن تایلند هم آشنا شوید. در این بازار، محلی های بسیاری را خواهید دید که درون قایق های خود، میوه ها و غذاهای تایلندی می فروشند و چه چیزی جالب تر از این که در حین قایق سواری، به خرید و خورد و خوراک مشغول شوید؟! البته این تمام جذابیت بازار شناور پاتایا نیست و باید بدانید که با گردش در این بازار شناور، از دیدنی هایی مانند قفس پرندگان، نمایش میمون ها، کارگاه های ابریشم بافی و نمایش عصرانه بازار، بازدید خواهید کرد.

دیدنی های بازار شناور پاتایا

بازار شناور پاتایا بخش ها و جاذبه های مختلفی دارد که شما به هنگام گشت و گذار در آبراه های آن می توانید از آن ها بازدید کنید. در ادامه با هر یک از آن ها آشنا می شویم:

1- دهکده تای فلکویز | Thai Folkways Villge

سفر به هر شهر و کشوری، این امکان را به شما می دهد تا به دل فرهنگ و تاریخ آن منطقه بروید و این بار طور دیگری با مقصد خود آشنا شوید. جستجو در فرهنگ مقصد به شما کمک می کند تا با مردم آن جا ارتباط نزدیک تری برقرار کنید و از سفر خود بیش تر لذت ببرید.

دهکده تای فلکویز در بازار شناور پاتایا، جایی است که کار را برای شما آسان می کند و درباره پیشینه مردمان تایلند به شما می آموزد. با گشت و گذار در این دهکده خواهید دید که تایلندی ها در گذشته چگونه زندگی می کردند و با سبک زندگی روزمره آن ها از نزدیک آشنا می شوید. البته دیدنی های دهکده تای فلکویز به همین ها محدود نمی شود و با قدری پیاده روی در آن، مشاغل قدیمی تایلندی ها، نحوه دوخت و دوز لباس ها، آشپزی، کشت و کار و پرورش محصولات غذایی و ماساژ تایلندی در گذشته را خواهید دید.

به غیر از این موارد، در دهکده تای فلکویز چندین جاذبه و بخش دیگر به چشم می خورد که عبارت اند از: نمایش میمون ها، ماساژ تایلندی، نمایش بافت ابریشم. در ادامه با این موارد بیش تر آشنا می شوید.

2- نمایش های بازار شناور

در بازار وسیع و شناور پاتایا، روزانه نمایش های هنری و ورزشی مختلفی برگزار می شود که هر کدام در نوع خود بسیار تماشایی هستند. از جمله اجراها و مسابقات خاص این بازار، می توان به بوکس دریایی اشاره کرد. بوکس دریایی ورزشی سنتی و هیجان انگیز است که قدری با مسابقات بوکس عادی تفاوت دارد. در این مسابقه، دو ورزشکار بر روی میله ای لغزان می نشینند و با یک دیگر وارد رقابت می شوند. برنده کسی است که نه تنها بتواند خود را روی میله نگاه دارد، که حریف خود را مغلوب و به درون آب بیاندازد.

این برنامه ها هر یک، در یکی از بخش های بازار شناور اجرا شده و ساعات مختلفی دارند که در ادامه آمده است.

نمایش و اجرا مکان زمان
نمایش طبل زن های شناور اطراف بازار 10:00 - 11:00
موسیقی مدرن تایلندی صحنه شمال شرقی 11:30 - 12:00
موسیقی مدرن تایلندی صحنه شمال شرقی 12:30 - 13:00
مسابقه بوکس دریایی زمین بوکس جنوبی 13:15 - 13:45
مسابقه بوکس سنتی زمین مرکزی 14:00 - 14:30
باند موسیقی تایلندی اطراف بازار 14:30 - 15:30
نمایش و اجرا مکان زمان
مسابقه بوکس دریایی زمین بوکس شمالی 15:15 - 15:45
باند موسیقی تایلندی صحنه شمالی 16:30 - 16:45
مسابقه بوکس دریایی زمین بوکس جنوبی 17:00 - 17:30
باند موسیقی تایلندی اطراف بازار 17:15 - 17:45
مسابقه قایق های پارویی صحنه دولالا 18:00 - 18:15
موسیقی مدرن تایلندی صحنه شمال شرقی 18:30 - 19:00

3- بازار بامبویی

اگر به بخش پشتی بازار شناور بروید، پیاده‌رویی متفاوت خواهید دید که از چوب های بامبو ساخته شده و به همین جهت به نام بازار بامبویی شناخته می شود. این پیاده‌رو که درست در کنار دریاچه قرار گرفته، جایی است که می توانید به بهشت خوشمزه میان دستفروشان میوه ها و غذاهای محلی و بین المللی بروید و حتی اگر قصد خرید هم ندارید، یک بازار واقعی تایلندی را از نزدیک بازدید کنید.

4- قفس پرندگان

یکی دیگر از جاذبه های که در حین قایق سواری و گشت و گذار در بازار شناور پاتایا به آن برخواهید خورد، قفس جالب پرندگان است. می توانید وارد این قفس شوید، کمی میوه و دانه بردارید و با دست های خودتان به پرندگان غذا دهید. چیزی نمی گذرد که خواهید دید با اشتیاق به سوی شما می آیند و بر روی دست و شانه شما خواهند نشست. در انتها گرفتن عکس یادگاری با این موجودات خوش رنگ و زیبا را فراموش نکنید.

ساعت بازدید: 9:00 تا 20:00

هزینه: در مجموع هزینه ورودی به همراه میوه و دانه، کم تر از 100 بات تایلندی (حدود 12 هزار تومان) خواهد شد.

دسترسی: خوب است بدانید که قفس پرندگان درست در کنار برج جنوبی زیپلاین قرار دارد و با قایق می توانید خود را به آن برسانید.

شماره تماس: 038 706 340

آدرس ایمیل: info@pfm4.com

5- نمایش میمون ها

با دیدن این نمایش، بی اغراق یکی از باهوش ترین و البته مشهورترین میمون های تایلند را خواهید دید. برگزاری این نمایش ها را گروه معروف پراکیت سیتپاراکان به عهده دارد که لحظاتی جالب و هیجان انگیز تقدیم شما می کند.

شاید جالب باشد بدانید که میمون گروه پراکیت تا به حال سابقه بازی در فیلم های سینمایی و حضور در تبلیغات تلویزیونی بسیاری را داشته و استعدادی ثابت شده دارد.

این میمون به همراه همکار دیگرش، نمایش های بسیاری داشته که شما را سرگرم می کند؛ به طور مثال از درون حلقه آتش می پرند بدون آن که به خود آسیب بزنند و مهم تر از آن، قدرت حل مسئله های ساده را دارند و حتی می دانند که چگونه گره ای را باز کنند.

ساعات نمایش: هر روز 6 میمون های بانمک بازار شناور پاتایا، 6 نمایش در ساعات مختلف دارند.

نمایش ها ساعت برگزاری
1 10:30 - 11:00
2 11:30 - 12:00
3 13:00 - 13:30
4 14:00 - 14:30
5 15:00 - 15:30
6 16:00 - 16:30

بلیت: برای بازدید از نمایش میمون ها می توانید بلیت نمایش را به صورت جداگانه و یا همراه با تورهای قایق سواری تهیه کنید. بلیت جداگانه این نمایش 100 بات (حدود 12 هزار تومان) است.

برای اطلاعات بیش تر از نمایش ها و یا رزرو بلیت ها می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

شماره تماس: 038 706 340

آدرس ایمیل: info@pfm4.com

6- نمایش بافت ابریشم

یکی از مرغوب ترین انواع پارچه های ابریشم جهان را در کشور تایلند خواهید یافت. به همین رو یکی از بخش هایی که در بازار تایلند در معرض نمایش قرار داده شده، نحوه تولد و بافت این پارچه های گرانبهاست. به بخش نمایش بافت ابریشم بروید و تمامی مراحل را از نزدیک تماشا کنید. برای اطلاعات بیش تر می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

شماره تماس: 038 706 340

آدرس ایمیل: info@pfm4.com

ساعات بازدید: 9:00 - 20:00

آدرس: نمایش بافت ابریشم در دهکده تای فلکویز قرار گرفته است.

7- پل عشق

یکی از دیگر بخش های جالب بازار شناور پاتایا، پل عشق بوده که مشابه پل معروف عشاق پاریس است. این پل، از آن رو با نام «عشق» خوانده می شود که شاهد قول و قرار عاشقانه زوج های زیادی بوده است.

در واقع داستان از آن قرار است که زوج های بسیاری به سراغ پل عشق می روند، با یک دیگر پیمان می بندند و به نشانه این قول و قرار، قفلی بر یکی از میله های پل می زنند و همراه با هم، کلید آن را به درون رودخانه پرت می کنند.

به همین جهت وقتی به پل عشق بازار شناور قدم بگذارید، قفل های بسیاری خواهید دید که نشان از قرار و مدار عاشقانه زوج های مختلف است. حتی اگر نمی خواهید شما هم در پیمان قفل و کلید دار شریک شوید، بازدید از پل عشق به تنهایی هم می تواند جذاب باشد.

برای آن که به پل عشق برسید، کافیست به بخش شمالی و نزدیکی رستوران های بازار شناور بروید.

تفریحات بازار شناور پاتایا

شاید تعجب کنید، اما این بازار فقط به دیدنی هایش محدود نمی شود و تفریحات جالبی پیش روی شما قرار دارد:

1- گردش با قایق پارویی

هیجان انگیزترین تفریحی که در یک بازار شناور نمی توان از دست داد، گردش با قایق های پارویی است. سوار این قایق ها شوید و روح اصیل بازارهای شناور تایلندی را لمس کنید. برای استفاده از این قایق ها، تنها کافیست درون قایق بنشینید، از دیدن مناظر و مغازه های شناور لذت ببرید، عکاسی کنید و هر جا که لازم بود، از قایقران خود بخواهید که توقف کند. خوب است بدانید که در پاتایا، این تنها بازار شناور است و جای دیگری گردش با قایق های پارویی را نخواهید دید.

بلیت: برای تهیه بلیت این قایق ها کافیست به مرکز خدمات مشتریان، درست در کنار دَرِ ورودی مراجعه کنید.

در صورتی که تمایل داشته باشید، می توانید پیش از مراجعه به بازار شناور پاتایا از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید و برای خرید و یا رزرو بلیت اقدام نمایید.

تلفن: 340 038 706

ایمیل: info@pfm4.com

2- گردش با قایق دو زی

قایق های دو زی، نامی است که شاید تا به حال به گوشتان نخورده باشد. اما همان طور که اسم این قایق ها اشاره می کند، کارکرد جالبی داشته و علاوه بر توانایی حرکت در آب، چرخ داشته و بر روی زمین نیز حرکت می کنند. خوب است بدانید که استفاده از این قایق ها در مناطق مرکزی تایلند و به هنگام جنگ جهانی دوم رایج بود و از آن ها برای جا به جایی وسایل و کالاها میان شهر بانکوک و آیوتایا استفاده می کردند.

در حال حاضر 3 قایق دو زی در بازار شناور پاتایا وجود دارد و جالب آن که هر 3 این ها، بازمانده ای از دوران جنگ جهانی دوم می باشند.

بلیت: برای رزرو بلیت های گردش با این قایق ها اینجا کلیک کنید.

مسیرهای گردش در بازار شناور

همان طور که گفته شد برای گردش در بازار شناور پاتایا دو راه وجود دارد. بسته به آن که کدام یک از قایق ها را انتخاب می کنید، مسیر گردش و دیدنی های پیش روی شما متفاوت خواهد بود. معمولا قایق ها مدتی 30 دقیقه ای شما را به گردش در بازار شناور مهمان می کنند.

خوب است بدانید که بازار شناور پاتایا چندین ورودی مختلف دارد که در نقاط متفاوتی از بازار قرار گرفته اند. نقطه آغازین تورهای قایق سواری از ورودی اول و دوم، یعنی ورودی های جنوبی بازار شناور پاتایا هستند.

1- مسیر قایق های دو زی

مسیر این قایق ها از ورودی اول بازار شروع می شود و به این ترتیب از جاذبه های زیر عبور می کند:

 • بافت فرش های سنتی
 • ماساژ گیاهی
 • مدرسه باستانی تایلندی
 • بخش بافت ابریشم
 • رستوران سنتی
 • نمایش میمون ها
 • قفس پرندگان
 • زیپلاین
 • پل عشق
 • بازار بامبویی
 • رستوران ها
 • پایان مسیر و ورودی چهارم

2- مسیر قایق های پارویی

حرکت این قایق ها از ورودی دوم آغاز می شود و مسیر زیر را طی می کنند:

 • موزه کانشا
 • مسابقات بوکس دریایی
 • مسابقات بوکس
 • زیپلاین
 • غذا دادن به ماهی
 • غذا دادن به بزها
 • پل روپ
 • بازار بامبویی
 • رستوران ها
 • پایان مسیر و ورودی چهارم

3- زیپلاین ادونچر

شاید باورتان نشود اما جذابیت های بازار شناور، تنها مربوط به خرید و گشت و گذار در میان مغازه های تایلندی نیست. می توانید از قایق پیاده شوید و به سراغ زیپلاین مجموعه بروید. این زیپلاین جالب که ارتفاعی 15 متری دارد، از روی دریاچه عبور می کند و در طی مسیری 300 متری و در عرض چند دقیقه، شما را از شمال مجموعه به جنوبش می رساند.

بلیت: قسمت خوب ماجرا، هزینه زیپلاین است که برای یک مسیر رفت و برگشت، قیمت مناسبی دارد و تنها 100 بات (حدود 12 هزار تومان) است.

4- شکم گردی

مگر می شود به سراغ بازار شناور پاتایا بروی و قید خوردن را بزنی؟

وقتی وارد این بازار جذاب می شوید، اسکله های بسیاری را خواهید دید که در خود رستوران های تایلندی، سنتی و کوچکی را جای داده اند. تمام این مغازه ها با پلی به یکدیگر متصل شده اند و به این ترتیب می توانید به راحتی به مغازه ها و خوشمزه های بسیار متنوع برسید. در میان رستوران های کوچک بازار بگردید و خودتان را از امتحان این غذاهای وسوسه کننده محروم نکنید.

5- عکاسی

یکی از جذاب ترین تفریحاتی که نمی توان در بازار شناور از دست داد، عکاسی است. بسیاری از عکاسان حرفه ای دنیا به دنبال موقعیتی اند که به یکی از بازارهای شناور تایلند بروند و فضای شلوغ و درهم و رنگارنگش را به ثبت برسانند. پس شک نکنید که بازار شناور پاتایا هم محل مناسبی برای عکاسی است.

در هر حال فرقی نمی کند که حتی عکاسی را حرفه ای دنبال نمی کنید، باز هم بازار پاتایا مکان جالبی برای به ثبت رساندن لحظه هاست. پس دوربین خود را فراموش نکنید.

امکانات بازار شناور پاتایا

در بازار شناور پاتایا خدمات و امکاناتی به چشم می خورد که هر یک برای رفاه و آسایش بازدیدکنندگان ایجاد شده اند.

1- پرس داغ و ماساژ روغن زرد

حالا که به تایلند، مهد ماساژ سنتی دنیا سفر کرده اید، به دهکده تای فلکویز بروید و بازدید از آن و استفاده از ماساژ روغن زرد را از دست ندهید. در این بخش ماساژورهای تایلندی را خواهید دید که با استفاده از پرس داغ، ماساژ سنتی را به بدن شما هدیه می دهند و خستگی و درد را می زدایند. خوب است بدانید که روغن زردی که این جا از آن نام برده می شود، ترکیبی از روغن چندین گیاه معطر و دارویی است که خواص آرامش بخش و ضدعفونی کننده دارند. در نتیجه استفاده همزمان از پرس داغ و روغن زرد، چیزی شبیه معجزه را رقم می زند.

قسمت جذاب بازدید از این بخش، آن است که می توانید به رایگان از ماساژ سنتی تایلندی ها برخوردار شوید و احتیاج به پرداخت هزینه نیست.

2- رستوران تایلندی

اگر در قسمت ورودی بازار، به پشت پارکینگ توجه کنید، رستوران تایلندی مجموعه را خواهید دید. می توانید برای صرف ناهار یا شام این رستوران را برگزینید و خودتان را میهمان ضیافتی خوشمزه کنید.

در این رستوران انواعی از وعده ها اصلی، دسرها و پیش غذاهای سنتی کشور تایلند به چشم می خورد که با کیفیت بالا در اختیار مشتریان قرار داده می شود. یکی از ویژگی های خوب این رستوران، قیمت های مناسبش بوده که البته برای کودکان تخفیفی ویژه قائل می شود، به طوری که برای کودکانی با قد 100-120 سانتی متر در حدود 150 بات (حدود 18 هزار تومان) و برای کودکان با ارتفاعی 100 سانتی متر در حدود 100 بات (حدود 12 هزار تومان) است.

ساعات کار: 11:00 تا 20:00

شماره تماس: 9121-196-063

دیگر امکانات بازار شناور پاتایا

علاوه بر تمام بخش ها و جاذبه های بازار شناور، امکانات دیگری نیز در این بازار جذاب به چشم می خورد:

 • رستوران های شناور و درون قایق
 • فروشگاه سوغاتی
 • سرویس بهداشتی
 • و ...

لوازم ضروری

 • عینک آفتابی
 • لباس نخی و خنک
 • پول نقد
 • کرم ضد آفتاب
 • کفش پیاده روی
 • تلفن همراه

لوازم پیشنهادی

 • آب آشامیدنی
 • دمپایی و صندل
 • دوربین
 • شارژر موبایل
 • پاور بانک

دسترسی و هزینه بازار شناور پاتایا

بازار شناور پاتایا قدری با مرکز این شهر فاصله دارد و در جاده سوخومیت قرار گرفته است. این بازار در واقع در 5.3 کیلومتری جنوبی پاتایا بوده و برای آن که خود را به آن برسانید، می توانید از تورها استفاده کرده و یا خود به صورت شخصی با اتوبوس و تاکسی به بازار شناور پاتایا بروید.

تورهای بازار شناور پاتایا: تورهای گردش در این بازار بسیار متنوع بوده و بسته به آن که تور را از کدام آژانس گردشگری تهیه کنید، با قیمت های متفاوتی رو به رو خواهید شد. خدمات اغلب این تورها شامل سرویس رفت و برگشت، هزینه ورود، بازدید از نمایش ها و شرکت در تفریحات بازار شناور می شود. خوب است بدانید که بازدید از بازار شناور پاتایا با استفاده از این تورها در حدود 5 تا 7 ساعته خواهد بود.

طیف هزینه تورها: حدود 2000 تا 3500 بات (حدود 300 تا 550 هزار تومان)

اتوبوس: اتوبوس های محلی پاتایا در مسیری دایره ای رفت و آمد می کنند و می توانید از این اتوبوس ها برای رسیدن به ساحل جامتین و بازار شناور پاتایا استفاده کنید. هزینه بلیت این اتوبوس ها 30 بات (حدود 3500 تومان) است.

تاکسی: راحت ترین و گران ترین راه برای رسیدن به بازار شناور پاتایا، استفاده از تاکسی هاست. خوب است بدانید که هزینه ورودی تاکسی ها 35 بات (حدود 4 هزار تومان) بوده و به ازای هر 1 کیلومتر هزینه ای در حدود 7 بات (حدود 800 تومان) به کرایه می افزایند. اما با این حال شما به عنوان یک مسافر خارجی بعید است بتوانید چنین هزینه ای را جایی ببینید. اغلب تاکسی های آبی و زرد پاتایا علاقه ای به استفاده از تاکسی‌متر ندارند و به طور معمول از مسافران خارجی بیش تر دریافت می کنند. حداقل هزینه ای که برای مسیری کوتاه و یک کیلومتری برای سفر با تاکسی می توانید انتظار داشته باشید، از 275 بات (حدود 32 هزار تومان) به بالاست. بنابراین نمی توان هزینه به خصوصی را برای تاکسی ها اعلام کرد و بهترین راه چانه زنی و توافق پیش از سوار شدن به تاکسی است.

وانت های سانگسیو: سانگسیوها یکی از متداول ترین وسایل حمل و نقل عمومی در شهر پاتایا هستند و در واقع نوعی وانت بوده که در بخش پشتی مسقف شده و جایی برای نشستن دارند. هزینه این وانت ها تنها 10 بات (حدود 1000 تومان) است و می توانید از آن ها برای رفت و آمد در شهر پاتایا و میان پاتایا و ساحل جامتین (Jomtien) استفاده کنید.

اطلاعات بازدید

باید بدانید بازار شناور پاتایا 4 ورودی دارد که هر یک دسترسی متفاوتی را به شما می دهد. ورودی های 1 و 2 در بخش جنوبی بازار قرار دارند، ورودی سوم در گوشه جنوب شرقی بازار و ورودی چهارم نیز در بخش شمالی قرار گرفته است. همان طور که در بخش تفریحات گفتیم، در صورتی که می خواهید قایق سواری کنید، باید از ورودی های اول و دوم استفاده کنید.

هزینه ورود: 200 بات (حدود 24 هزار تومان)

ساعات بازدید: 9:00 - 20:00

آدرس: تایلند، استان چانبوری، پاتایا، بخش بانگ لومونگ، جاده سوخومی، ناحیه 12، بازار شناور پاتایا

Address: 451/304 Moo 12, Sukhumvi Road, Amphoe Bang Lamung, Pattaya, Chang Wat Chon Buri 20150, Thailand

قدمت بازارهای شناور به چه زمانی بر می گردد؟

شاید جالب باشد بدانید که قدمت بازارهای شناور تایلند به چند صد سال پیش بر می گردد. از دیرباز، تایلند کشوری با طبیعت سرسبز و درختان سر به فلک کشیده و جنگل های انبوه بوده و رودهای عریض و خروشان در اغلب بخش های آن به چشم می خورد. از آن جا که جوامع شهری تایلندی، اغلب در کنار رودخانه ها و دریاچه ها ایجاد شده بودند، به همین رو وضعیتی پیش آمد که آدمها، جا به جایی و سفر از طریق آب و رودخانه ها را به مسیر زمینی و گذر از مسیرهای سخت جنگلی ترجیح دادند. به این ترتیب تایلندی ها نه تنها برای سفرهای درون شهری، بلکه برای تجارت محلی و بین شهری سوار بر قایق ها شدند و بار و بُنه و محصولات خود را به سادگی از این سو به آن سو کشیدند. کمی نگذشته بود که بازارهای شناور نیز به همین روند به وجود آمدند و در میان مردم به مکانی محبوب و پر کاربرد بدل شدند.

اگر تاریخچه بازارهای شناور تایلند را بررسی کنیم، خواهیم دید که اوج محبوبیت این بازارها به میان قرن چهاردهم تا هجدهم بر می گردد، چرا که در این زمان ساخت آبراه ها و کانال ها رونق یافته بودند و بنابراین دسترسی به بازارها بیش از پیش آسان شده بود. این محبوبیت تا اواسط قرن نوزدهم ادامه داشت، اما به زودی با رونق شهرها و وسعت یافتن آن ها، راه ها و خطوط ریلی ساخته شد. استفاده از آن ها به قدری آسان بود که بازارهای شناور به تدریج کم طرفدار شدند و بازارهایی معمولی و بر روی زمین جایگزین آن ها شد. به این ترتیب دیگر بازارهای شناور مشتری چندانی نداشتند و برخی متروک و برخی به کل بسته شدند.

داستان بازار شناور پاتایا از کجا شروع شد؟

بازار شناور پاتایا بر خلاف آن چه که انتظار می رود، نه تنها بازاری قدیمی نیست و از افتتاحش ده سال هم نمی گذرد، بلکه در محلی خشک ساخته شده که اصلا در آن مکان دریاچه و آبراهی هم وجود نداشته است!

همه چیز از حوالی سال 2005 آغاز شد، زمانی که در محل کنونی بازارهای شناور پاتایا، رستورانی کوچک و بین راهی به نام راچا پودانگ (Racha Pudong) وجود داشت. راچا پودانگ به خاطر ترشی های خرچنگ و غذاهای تایلندی لذیذش معروف شده و در میان محلی ها به محبوبیت دو چندانی دست پیدا کرده بود، به گونه ای که بسیاری در طی سفرهای خود میان بانکوک و استان رایانگ، حتما سری هم به این رستوران کوچک می زدند. راچا پودانگ که در زمینی کم ارتفاع و پست قرار داشت، زمین های اطرافش در طی فصول بارانی آبگیری شده و مزین به دریاچه ای موقت می شد.

در همین اوضاع بود که فردی به نام خون مانات (Khun Manat) سر و کله اش پیدا شد و تصمیم گرفت از رستوران کوچک و با پتانسیل راچا پودانگ استفاده کند. او ابتدا رستوران را اجاره کرده و بعد از مدتی هم کل آن را خریداری کرد و مدیریتش را به دست گرفت. مانات پس از مالکیت راچا پودانگ، نه تنها خدمات رستوران را بهبود داد که به سرعت نامش را عوض کرد، فضای رستوران را وسعت بخشید و به بازسازی و تزئین آن پرداخت. دیگر، همه رستوران جدید را با نام لیک ویو (Lake View Restaurant) می شناختند. در واقع دلیل خون مانات برای انتخاب این نام، منظره ای بود که در فصول بارانی در اطراف رستوران به چشم می خورد.

هنوز یک سالی از افتتاح لیک ویو، این رستوران جدید نگذشته بود که به شهرت خوبی دست یافت. با این حال، این موفقیت برای مدیر و مالک خوش فکر رستوران کافی نبود و تصمیم گرفت تا از موقعیت رستورانش استفاده بیش تری ببرد. توجه مانات این بار به دریاچه نزدیک رستورانش جلب شده بود و در عرض چند هفته، حفاران بسیاری را استخدام کرد تا زمین را کنده و به این ترتیب دریاچه ای بزرگ و دست ساز به وجود آوردند. البته که ساخت دریاچه تنها هدف خون مانات نبود و او بر آن شده بود تا بازار شناور بزرگی را برای پاتایا به ارمغان بیاورد. در طی چند هفته کار و تلاش، پی و شالوده لازم برای ساخت بازار شناور و مغازه های اطرافش به مجموعه افزوده شد و چهار بخش مختلف که نمایان گر چهار منطقه و فرهنگ بود را ایجاد کرد.

البته باید بدانید که شکل کنونی بازار شناور پاتایا در سال 2008 و پس از 8 ماه ساخت و ساز به وجود آمد. در همان سال، بازار شناور به طور رسمی افتتاح شد و پذیرای گردشگران مختلف از سراسر جهان بود. از آن زمان تا به کنون بازار شناور پاتایا رو به روز معروف تر شد و هم اکنون نیز نزدیک به روزی 10 هزار بازدیدکننده دارد.

بهترین زمان بازدید از بازار شناور پاتایا

شهر پاتایا و به طور کلی کشور تایلند اقلیمی گرمسیری دارد و بنابراین آب و هوای آن میان وضعیت های گرم، خنک و بارانی متغیر است. باید بدانید در این شهر خبری از تابستان های داغ و زمستان های برفی و سرد نیست و تنها سه نوع وضعیت آب و هوایی در این شهر دیده می شود.

نوامبر تا فوریه (آبان تا بهمن): خنک ترین روزهای پاتایا را در این بازه خواهید دید و حجم بالای گردشگران در شهر به چشم می خورند و بنابراین هزینه ها در بالاترین حد ممکن خود هستند. دمای هوا میان 23 تا 30 درجه سانتیگراد متغیر است و می توان آن را خنک ترین و خشک ترین روزهای پاتایا نامگذاری کرد. بنابراین می توان گفت آبان تا بهمن بهترین زمان برای لذت بردن از سواحل بهشتی پاتایا، گردش در بازار شناور و البته کیف کردن با تفریحات آبی این شهر است.

مارس تا می (اسفند تا آخر اردیبهشت): گرم ترین روزهای پاتایا را در این فاصله می توان تجربه کرد. دمای هوا اغلب 32 درجه سانتیگراد به بالا بوده و رطوبت هوا نیز بسیار بالاست. بنابراین زمان چندان مناسبی برای بازدید از پاتایا نیست.

ژوئن تا اکتبر (خرداد تا مهر): فصل بارش های موسمی و سهمگین تایلند و شهر پاتایا پیش روی شماست. گرچه دمای هوا چندان بالا نیست و اغلب در حدود 28-30 درجه سانتیگراد بوده، اما بارش های سیل آسای این زمان دلیل چندان خوبی برای سفر باقی نمی گذارند. اما اگر با باران مشکلی ندارید، در عوض می توانید از رطوبت پایین هوا و قیمت های بسیار پایین همه چیز لذت ببرید. می توان گفت این زمان ارزان ترین زمان سفر به تایلند محسوب می شود. البته خلوتی شهر نیز می تواند انگیزه مضاعفی برای سفر به پاتایا در این هنگام محسوب شود. در طی ماه های جولای و آگوست (مرداد و شهریور) بارش باران قدری کم تر است و بسیاری ترجیح می دهند در این زمان به پاتایا سفر کنند تا از هزینه های پایین نهایت استفاده را ببرند. به هر نحو اگر این موقع از سال را برای سفر انتخاب می کنید، داشتن کفش مناسب و چکمه را از یاد نبرید.

بنابراین بهترین زمان بازدید از بازار شناور پاتایا طی ماه های آذر تا ابتدای فروردین است. در این زمان رطوبت هوا چندان نیست و نسیم خنک شما را سر ذوق می آورد. دمای هوا در حدود 24 تا 32 درجه سانتیگراد است و خبری از باران های موسمی و سیل آسا هم نیست.

 • ۹۶/۱۱/۰۴
 • بهروز بهروز